Jak zwalczyć prokrastynacje ?

Chciałbym teraz rozpocząć temat odwlekania, który jest problemem większości ludzi i chyba nie ma osób, które nie potykają się z tym problemem. No chyba, że są świetnie zorganizowani. Pamiętaj, odkładasz na minute, a przekłada się na kilka na godzin albo dni. To jak ze wstawaniem rano: pośpię jeszcze 5 minut”, a budzisz się spóźniony po dwóch godzinach. Podobnie jest z odwlekaniem. Zwłaszcza zadań, których nie lubisz, nie chce ci się ich zrobić albo cokolwiek innego. Dla niektórych odwlekanie stało się nawykiem i robią to po prostu stale, przez co ciągle mają opóźnienia, gorsze wyniki, bądź masę niedokończonych spraw.

Dlaczego odkładamy na później?

Uważam, że jest to priorytetowa kwestia, którą powinniśmy się zająć, jeśli chcemy jak najlepiej zarządzać swoim czasem i być produktywni. Czasami niektóre decyzje odwlekamy nawet latami. Czerpiemy przyjemność, jako że nie musimy wykonywać trudnego zadania, którego nie lubimy. Przykładem może być student przed sesją – zamiast się uczyć, segreguje notatki.

Najczęściej odwlekamy coś, co jest dla nas nieprzyjemne. Może to być związane także z naszymi wewnętrznymi lękami czy obawami. Nie popełniaj tego błędu i nie skupiaj się na tym jakie to jest odpychające. Skup się na tym, jaką satysfakcję uzyskasz, gdy zrobisz coś, co odwlekałeś już tyle czasu. Może pomóc także planowanie. Ustal sobie konkretny termin do którego wykonasz zadanie.

Samo odwlekanie może mieć niezwykle negatywne skutki. Niszczy szereg planów, które chcemy zrealizować, gdyż ciągle odwlekamy mniejsze zadania, mające przybliżyć nas do celu. To zmniejsza nasze szanse na sukces. Może to być związane z perfekcjonizmem. Boimy się porażki i chcemy wykonać zadanie jak najlepiej, dlatego je przekładamy.

Kolejną przyczyną jest to,że nasza praca jest mniej interesująca i wolimy robić inne rzeczy. Takie, które są dla nas atrakcyjniejsze. Rozpraszacze, dystraktory także przyczyniają się do przekładania na później, bo np. ktoś napisał do nas na Gadu-Gadu, czy na Facebooku.

Zadania, które realizujesz nie są twoje. Robisz to, co zlecił Ci szef, choć nie jest to zgodne z twoimi wartościami. Jeśli jesteś perfekcjonistą, musisz zrozumieć, że zadanie nie musi być wykonane idealnie. Ważne, że zostało wykonane i zrobiłeś kolejny krok do przodu. Pamiętaj, że uczymy się na błędach, a więc nie bój się porażek. Dotyczy to zwłaszcza osób bardzo ambitnych, które stawiają sobie wysokie wymagania i boją się, że nie zdołają ich zrealizować.

Teraz poproszę cię o wykonanie ćwiczenia dotyczącego konfrontacji z twoim lękiem:

1. Stwórz czarny scenariusz: Co okropnego stanie się jeśli wykonasz tę rzecz, którą masz do zrobienia. Jak wygląda najgorszy scenariusz?

2. Załóż, że zrealizował się twój najczarniejszy scenariusz. Co zrobisz? Jak się zachowasz?

3. Zastanów się, jakie jest prawdopodobieństwo realizacji czarnego scenariusza?

4. Teraz podejmij decyzję, jakie kroki podejmiesz, aby zminimalizować szansę wystąpienia czarnego scenariusza? Co zrobisz w tym kierunku?

Podsumowanie

W celu zwalczania prokrastynacji, musisz nauczyć się wychodzić poza strefę komfortu i radzić sobie z trudnościami. Dzięki temu łatwiej będzie ci mierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Tu znajdziesz więcej informacji w tej tematyce.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *