Pułapki Myślenia

W dzisiejszym artykule poruszę temat pułapek myślenia, które są szczególnie dobrze opisane na kartach książki Daniela Kahnemana „Pułapki myślenia”. Poznasz największe pułapki przy podejmowaniu decyzji co usprawni twój proces podejmowania decyzji i pozwoli ci zrozumieć, którym systemem myślenia posługujesz się w danej chwili.

Warto sobie uświadomić, iż istnieją te dwa rodzaje myślenia może nas to uchronić przed wieloma negatywnymi decyzjami.Badania dotyczące tych sposobów myślenia prowadził Daniel Kahneman laureat nagrody nobla i autor książki pułapki myślenia w której opisuje swoje badania. Myślenie wolne, analityczne wymaga od nas świadomego wysiłku . Możemy je włączać i wyłączać jednak wymaga to naszej uwagi i zaangażowania. Myślenie wolne może weryfikować i poddawać pod ocenę nasze szybkie myślenie intuicyjne. Nasze myślenie analityczne może być utrudnione gdy jesteśmy zmęczeni bądź rozproszeni.

Przekonanie o własnej nieomylności nadmierna pewność siebie i wiara we własne możliwości jest jednym z głównych błędów przy podejmowaniu naszych decyzji. Daniel Kahneman wyróżnia w swojej książce dwa rodzaje myślenia automatyczne, szybkie, intuicyjne i wolne, analityczne. Myślenie automatyczne może nas doprowadzić do podjęcia błędnych decyzji

Myślenie szybkie jest tzw. myśleniem na skróty nie wymaga od nas wysiłku ponieważ zachodzi automatycznie opiera się na naszych schematach i często przez to jest błędne. Często odwołujemy się do naszych starych schematów poznając nowe nieznane sytuacje i wg nich je oceniamy. Może to prowadzić do błędów w ocenie sytuacji. Przykładem schematu mogą być różne stereotypy.

Częstym błędem jest myślenie, że jesteśmy lepsi od innych, jest to związane z przekonaniem o naszej wyższości. Przyczynia się to u przedsiębiorców do podejmowania dużego ryzyka w biznesie, ponieważ uważają, że poradzą sobie lepie niż konkurencja.

W ważnych dla nas decyzjach powinniśmy włączać system drugi i podejmować decyzję, którą wcześniej przeanalizujemy.

Jeśli interesują Cię książki z rozwoju osobistego zapraszam do działu książki.

 

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *