Metoda 6 myślowych kapeluszy Edwarda De Bono

Bez tytułu

 

Bardzo często mamy problem z podjęciem określonej decyzji, sprawa się komplikuje coraz bardziej, im więcej mamy opcji do wyboru. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nam metoda 6 kapeluszy myślowych.

 6 myślowych kapeluszy Edwarda De Bono

Pomaga nam gdy, mamy problem z podjęciem decyzji. Pozwala przyjrzeć się określonej sprawie z 6 różnych perspektyw. Autorem jak sama nazwa wskazuje jest Edward De Bono 🙂

Pierwszy kapelusz jest biały to tzw. perspektywa faktów. Pozwala on przyjrzeć się twardym faktom, statystykom, liczbom dotyczących danej sytuacji. Jest to spojrzenie bez emocjonalne, bez interpretacji.

Drugi kapelusz jest żółty przedstawia optymistyczne podejście do sytuacji. Jego założeniem jest dostrzeżenie wynikających szans i korzyści. Skupia się na pozytywnych stronach oraz naszych fantazjach wynikających z podjęcia określonej decyzji.

Trzeci kapelusz- czarny, reprezentuje podejście pesymistyczne. Przewiduje najgorsze scenariusze, szuka słabych stron,wad zadaje nam pytanie co może pójść źle ? Przyjęcie tej perspektywy pozwala nam uniknąć błędów wynikających z podjęcia złej decyzji.

Czwarty kapelusz wyrażamy przez kolor czerwony. Jest utożsamiany z podejściem emocjonalnym. Pozwala dojść do głosu intuicji, naszemu wrażeniu i głosowi serca. Zadaje pytanie co czujemy w związku z określoną sytuacją.

Piąty kapelusz jest symbolizowany przez zielony kreatywność. Jest związany z naszą kreatywnością, przyjmując tą perspektywę robimy burzę mózgów i szukamy nowych pomysłów, przyjmujemy inny nowy punkt widzenia.

Szóstym i ostatnim kapeluszem jest kapelusz niebieski. Jest spojrzeniem ze strony organizacji. Przyjmujemy perspektywę bezstronnego obserwatora. Uporządkowujesz wcześniej zebrane informacje, ustalamy priorytety,wyciągamy wnioski i robimy podsumowanie całości.

Podsumowanie

Zachęcam do skorzystania z tej metody, gdy następnym razem będziesz mieć problem z podjęciem decyzji. Jest to bardzo proste i skuteczna metoda pozwalające przyjąć różne punkty widzenia.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *