Jak skutecznie poradzić sobie z toksyczną osobą

milada-vigerova-41451

 

Czasem nawet nie jesteśmy świadomi tego, że osoba jest toksyczna i manipuluje nami jeśli chcesz sobie lepiej radzić z toksycznością rozpoznawać ją z tego artykułu dowiesz się więcej.

Toxic: zasady, przykłady, sposoby

Pierwsza zasada: nie daj wciągnąć się w grę toksycznej osoby w walkę, w której oboje wzajemnie się wyniszczacie i w pewnym momencie stajesz się tak samo toksyczny jak ta druga osoba i nawet tego nie zauważasz ale widzą to twoi bliscy…

Ciągła walka nakręca spirale nienawiści on mi dokopał to ja mu oddam nadepnął mi palec to mu oddam. Bardzo często dajemy się wciągnąć w ten wir przemocy, ponieważ nie możemy znaleźć innego rozwiązania sytuacji.

Dobrym przykładem manipulacji jest wzbudzanie poczucia winy, kiedy już chcesz się uwolnić od toksycznej osoby ta wybucha płaczem i ci wypomina wiele przeszłych wydarzeń i przypomina jak wiele jesteś jej winny. Wiele osób wtedy ulega i z powrotem wracają do punktu wyjścia. Dobrym tego przykładem jest toksyczny rodzic który ciągle nas kontroluje wnika w nasze prywatne sprawy ingeruje w związki w przypadku, gdy staramy się uwolnić bądź odmówić od takiej osoby ta wzbudza w nas poczucie winy pokazując jak bardzo ją krzywdzimy. Zapominamy wtedy o tym iż jest dorosła osoba która tak samo jak i my powinna sobie radzić z negatywnymi emocjami. Zapominamy o naszych własnych potrzebach dla potrzeb tej drugiej strony, pomimo tego, że czujemy się gorzej.

Wojna z taką osobą nie rozwiązuje konfliktu, bo ta osoba nas ciągle wtedy kontroluje emocjonalnie, ponieważ uważamy, że to ona doprowadza nas do wściekłości. Zapominamy o tym, że sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze emocje i przerzucamy tą kwestię na drugą stronę, często dlatego nie nie umiemy wyjść z tej sytuacji i latami tkwimy w szponach toksycznej osoby, która kryje się pod maską rodziców, przyjaciół, kolegów z pracy, rodzeństwa, czyli często najbliższych nam osób co niestety dodatkowo komplikuje sprawę i sprawia, że stajemy się podatni na wpływy tej osoby.

Co dalej?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat toksycznej osoby i tego jak skutecznie sobie z nią radzić polecam ci przeczytanie tej książki, możesz też nabyć ebooka bądź audiobooka, zapraszam również do mojego artykułu toksyczni rodzice.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *