Inteligencja emocjonalna ciąg dalszy…

Dlaczego tak ważne jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej na co dzień

 

Artykuł ten jest kontynuacją poprzedniego artykułu na temat tego czym jest inteligencja emocjonalna, jeśli jeszcze go nie przeczytałeś zachęcam do zapoznania się z nim.

Emocje – czym są?

Emocje to nieodłączna cześć ludzkiej natury towarzyszą nam każdego dnia, nawet jeśli jesteśmy ich nieświadomi, są nam potrzebne do zdrowego funkcjonowania i budowania relacji. Trudne emocje są czymś naturalnym i każdy je przeżywa, jednak każdy radzi sobie z nimi w inny sposób. Niektórzy w obliczu stresu wybuchają złością, a niektórzy zachowują spokój. Jedną z technik do radzenia sobie z trudnymi emocjami powielaną w różnych książkach z dziedziny inteligencji emocjonalnej jest medytacja.

Warto też wspomnieć, iż jednym z elementów inteligencji emocjonalnej jest radzenie sobie z trudnymi ludźmi, których Judith Orloff w swojej książce nazywa wampirami energetycznymi, dzieli je na kilka kategorii i tłumaczy jak poradzić sobie z poszczególnymi typami.

Inteligencja emocjonalna – dlaczego warto ją rozwijać?

Inteligencja emocjonalna jest uznawana za kluczowy czynnik wiodący do sukcesu, to dzięki niej radzimy sobie z trudnościami i porażkami w drodze do celu… Niestety jest czymś, czego nie nauczymy się w szkole… Dlatego warto się uczyć jak ją rozwijać. Nie jestem ekspertem na ten temat, ale go ciągle zgłębiam i staram się dowiedzieć jak najwięcej na ten temat, czytając różne książki, z którymi mogę się z tobą podzielić na blogu. Inteligencja emocjonalna ma także wpływa na nasze relacje interpersonalne, na to jak przekonujący jesteśmy, czy jesteśmy lubiani, jak rozwiązujemy konflikty. Nie jest czymś warunkowanym genetycznie, ale czymś, nad czym możemy pracować.  Wpływa na to jak wyrażamy swoje emocje i budujemy relacje. Inteligencja emocjonalna to także rozpoznawanie emocji u innych ludzi, czyli empatia. Wpływa na nasze umiejętności współpracy.

 

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *