Dwójmyślenie, czyli najskuteczniejsza metoda na realizacje celów

 Bardzo często popadamy w skrajności wyobrażamy sobie dane sytuacje albo w skrajnie ciemnych barwach albo ją zbyt mocno idealizujemy i uważamy, że wszystko się samo magicznie ułoży. Jeśli wyobrażamy sobie idealny świat w którym wszystko idzie bez problemów to w sytuacji gdy te się pojawią będziemy skłonni bardzo łatwo się poddać. Zazwyczaj jak chcemy osiągnąć jakiś cel to nie jest idealnie i na drodze pojawiają się problemy, więc nie warto tworzyć magicznego scenariusza w którym ich nie ma.

Złotym rozwiązaniem jest dwójmyślenie

Tworzymy scenariusz, w którym pojawiają się problemy, lecz my sobie z nimi radzimy i odnosimy sukces. Dzięki temu niepowodzenia, które spotkasz na swojej drodze nie zniechęcą cię i nie obniżą twojej pewności siebie. Badania pokazują, iż metoda zwana dwójmyśleniem jest jedną z najskuteczniejszych technik motywacyjnych i zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu. Jest to doskonałe narzędzie do planowania, ponieważ przewiduje ewentualne przeszkody i uczy sobie z nimi radzić.

Nie jest to metoda oparta na nierealnym optymizmie, że wszystko się uda, ponieważ przewiduje ona porażki i to jak sobie z nimi poradzimy, aby na końcu odnieść sukces. Warto więc ustalając sobie cele zadać sobie pytanie jaki pojawią się przeszkody ? i jak sobie z nimi poradzimy ?

Świetnym przykładem jest kiedy chcemy zdać egzamin na określoną ocenę i stawiamy sobie taki cel, przewidujemy przeszkody jakie pojawią się na drodze do tego celu. Już na początku widzimy, że mogą pojawić się rozpraszacze typu telefony, facebook, znajomi którzy coś od nas chcą czy może brak dobrych notatek. W związku z tym ustalamy jak poradzimy sobie z tymi przeszkodami, być może będzie to praca offline i w dodatku w ciszy w czytelni, aby na 100 % nikt nam nie przeszkadzał.

Podsumowanie

Dzięki metodzie dwójmyślenia, akceptujemy przeszkody, jesteśmy w stanie dokonać skutecznej zmiany. Nie koncentrujemy się tylko i wyłącznie na przeszkodach i na tym, że się nie uda, nie biorąc pod uwagę możliwych rozwiązań, ale też odrzucamy nierealne scenariusze pozostawiając sukces, który osiągniemy dzięki pozytywnemu rozwiązaniu przeszkód na naszej drodze. Pozwala z góry ustalić jakie przeszkody się pojawią i jak sobie z nimi poradzimy.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *