Dlaczego warto wyznaczać sobie cele ?

Dlaczego warto wyznaczać sobie cele ?

 

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego ludzie nie osiągają tego co by chcieli ? Przyczyną może być zwykłe śnienie na jawie i brak wyznaczonych celów, które przybliżyłyby ich do marzeń. Wyznaczanie celów jest bardzo istotną częścią osiągnięć oraz naszych sukcesów.

Ludzie, którzy wyznaczają sobie cele tworzą mapę swojego życia, drogę do swoich sukcesów. Zaznaczają kiedy zaczną i kiedy skończą. Kiedy stworzy się taką mapę wiemy w którym miejscu jesteśmy i czy przybliżamy się do naszych celów.
Poprzez ustalanie celów wiemy co robić i jak robić, aby przybliżyć się do naszego wymarzonego życia. Dzięki takiej mapie będziemy wiedzieć kiedy możemy odpocząć a kiedy zdwoić wysiłki.

Wyznaczanie celów pozwala osobom aktywnie uczestniczyć w radzeniu sobie z wyzwaniami, które mają wpływ na nasze plany. Jesteśmy w stanie nakreślić trudności jakie spotkamy na swojej drodze i jak je chcemy rozwiązać. W ten sposób nie jesteśmy przestraszeni czy pokonani, gdy pojawiają się problemy, ponieważ już jesteśmy do nich przygotowani. Wiedzieliśmy, że mogą się pojawić i przygotowaliśmy odpowiednie rozwiązanie lub strategię, gdy tak będzie.

Ustalanie celów pozwala śledzić postępy, naszych działań. Dzięki temu stajemy się bardziej pewni siebie, bądź zmotywowani do dalszej realizacji naszych planów.
Drodze do realizacji celów powinna towarzyszyć samodyscyplina. Osoba może mieć plan, gdzie chce iść, ale jeśli nie ma dyscypliny niezbędnej do przeprowadzenia planu to nic z tego nie wyjdzie.

Aby odnieść sukces w wyznaczaniu celów, powinny być one realistyczne i oparte na naszych możliwościach. Zbyt ambitne ustalanie celów może prowadzić do tego, iż nasze cele są nierealne i trudne do osiągnięcia. Nie należy ustalać też celów poniżej naszych możliwości, gdyż może to nas zniechęcić do własnej wizji i jej osiągnięcia.
Konieczne jest również, aby nasz cel był objęty w ramach czasowych, w których go osiągniemy. Po osiągnięciu czegoś powinniśmy dać sobie nagrodę, aby utrzymać motywację. Musisz zauważać postępy, aby się docenić.
Ustalane cele mogą dotyczyć każdego aspektu naszego życia, może dotyczyć sfery osobistej, finansów czy kariery.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *