Dlaczego bycie normalnym nas ogranicza?

 

Ogranicza nas, ponieważ wrzuca nas w określony schemat, mówi nam co konkretnie mamy robić i dotyczy także naszego życia. Typowym schematem dostępnym w naszej kulturze jest ucz się dobrze, idź na studia, czy znajdź pracę, ożeń się i kredyt na 20 lat. Normalne jest to, że każdy młody człowiek idzie na studia, bo przecież w przekonanie niektórych osób, osoba bez studiów jest nikim. Niektórzy uważają, że nie można zarobić powyżej 3 tys. w tym kraju i to jest ich normalność, że normalne jest to, że tamto, a wiąże się z tym cała masa ograniczających przekonań, dzięki którym nie muszą nic zmieniać w swoim życiu to normalne, że codziennie wieczorem oglądam serial i nic nie robię ze swoim życiem przecież inni też tak robią itp. itd.

Normalny często oznacza przeciętny, niewyróżniający się. Pytanie tylko, czy tak chcesz spędzić całe swoje życie?

Normą społeczną jest wzięcie kredytu na 20 lat. Często tego typu normalność upodabnia nas do innych ludzi i każdy powiela ten sam schemat. Kiedy rozwój osobisty proponuje inne rozwiązania, zastanowić się nad swoim rozwojem ustalić cele w życiu, może biznes założyć, to od razu pojawia się hejt.

Podsumowanie:

Ludzie są przyzwyczajeni do tego, że trzeba pracować 8 h dziennie od poniedziałku do piątku i nawet nie podważają tego, bo uważają, że tak ma być. Wniosek jest taki, że może jednak warto jest mieć własny pomysł na siebie i nie powielać schematów, tylko trochę się wybić i osiągnąć coś więcej. Bardzo często chcemy się upodobnić do naszych znajomych, nawet jeśli nie odnoszą oni żadnych sukcesów. Wynika to z naszej potrzeby przynależności do grupy.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *