Czym jest inteligencja emocjonalna?

inteligencja emocjonalna, to nie tylko zrozumienie naszych emocji, ale także i emocji innych ludzi

 

Emocje czy są dla ciebie nośnikiem informacji, czy zdajesz sobie sprawę o czym Cię informują, czy po prostu są czymś złym, nieprzyjemnym, niechcianym co chciałbyś, żeby jak najszybciej zniknęło. Czy rozumiesz swoje emocje sytuacje i myśli, z których wynikają, czy starasz się rozpoznać do czego Cie motywują? Czy poświęcasz ich uwagę, obdarzasz akceptacją, pozwalasz im swobodnie przepłynąć przez twoje ciało, nie blokując ich i poświęcając im uwagę?

To są istotne pytania z punktu inteligencji emocjonalnej, dlatego że jak w pytaniu wcześnie ludzie nie zawsze są świadomi swoich emocji i z czego się one biorą. A uważam, że inteligencja emocjonalna jest ważną częścią rozwoju osobistego, ponieważ pozwala nam głębiej zrozumieć nas samych.

Inteligencja emocjonalna jak ją rozwijać?

W inteligencji emocjonalnej nie chodzi o to, żeby pod wpływem negatywnych emocji iść i zapalić albo się upić, żeby się od nich odciąć, uciec… ale żeby poświecić im uwagę, zrozumieć ich informacje, którą nam dają, ponieważ przecież nie pojawiły się bez przyczyny, wzięły się z czegoś z jakiejś sytuacji lub jakichś myśli. I mogą być informacją, że coś jest do zmiany. Ciągłe negatywne emocje wynikające z tej samej sytuacji mogą się do nas dobijać z prośbą zmień coś albo na zewnątrz, albo w sobie w swoich myślach przekonaniach, żeby inaczej podejść do tego. A może zmiany trzeba dokonać na zewnątrz wyjaśnić sytuacje z kimś przeprowadzić rozmowę odciąć się od toksycznej relacji. Emocje pełnią funkcję motywacyjną, jak już widzisz mogą nas motywować do zmian w naszym życiu, do unikania czegoś lub pozytywne do czegoś, co nam sprawia przyjemność.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że inteligencja emocjonalna, to nie tylko zrozumienie naszych emocji, ale także i emocji innych ludzi, dzięki czemu łatwiej nam jest się z nimi komunikować i budować trwałe relacje.

Jeśli interesuje Cię ten temat zapraszam do kolejnego artykułu inteligencja emocjonalna ciąg dalszy.

 

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *