Czym jest cień ?

 

Cień jest czymś co zepchneliśmy do nieświadomości, często w obawie przed opinią innych ludzi. Mogą być to stłumione przez nas uczucia, których nie mogliśmy okazywać więc zepchneliśmy je do obszaru w naszej psychice zwanej cieniem. Zepchneliśmy do cienia coś co mogło spowodować dezaprobatę oraz niezadowolenie naszego otoczenia. W wyniku tego powstał inny wewnętrzny świat zbudowany z części nas samych, którą odrzuciliśmy. Co ciekawe cieniem mogą być także nasze talenty, zainteresowania, pomysły które odrzucamy do nieświadomości w obawie na reakcje otoczenia.

Poznanie naszego cienia i zaprzyjaźnienie się z nim z pewności przyczyni się do większej stabilności psychicznej oraz poprawi poczucie naszej wartości, a także polepszy relacje z otoczeniem. Mechanizm związany z cieniem jest nazywany projekcją, polega on na tym, iż przypisujemy innym ludziom cechy, które są w nas samych. Zgodnie z teorią wybitnego psychologa Carla Junga uświadomienie sobie naszych projekcji ma przyczynić się bezpośrednio do polepszenia naszych relacji z otoczeniem.

Przykładem kiedy powstaje cień może być sytuacja w której matka nie akceptuje krzykliwych zabaw swoich dzieci, sytuacja w której dzieci bawią się, biegają i hałasują po mieszkaniu wyprowadza ją z równowagi. Dzieci rozumieją, że nie mogą się zachowywać w taki sposób ponieważ wywołuje to złość i rodziców. Muszą się dostosować, aby zasłużyć na akceptacje i stłumić pewną część ich dziecięcej osobowości. W późniejszym okresie kiedy takie dziecko dorośnie również może je drażnić takie dziecięce zachowanie i hałas, ponieważ sama je u siebie stłumiła.

Najlepiej opisuje to Jean Monbourquette w swojej książce “Dlaczego ludzie upychają tak bogaty potencjał w swojej nieświadomości? Chcą przetrwać w środowisku, które nie pozwala im być sobą, boją się wykluczenia, jeśli sobą pozostaną”.

Tak więc możemy zepchnąć do cienia część naszej osobowości, cechy charakteru czy nawet talenty w obawie przed dezaprobatą otocznia np. nauczyciela, rówieśników, rodziców.

Pytanie, które większość z was może sobie zadać kiedy dokonujemy projekcji naszych własnych cech na innych ? Jeśli reagujemy nadmiernie i nieadekwatnie do sytuacji kiedy rozdmuchujemy problem. Zauważamy coś czego nie chcemy widzieć w nas samych.

To tyle w tym artykule na dziś. Mam nadzieje, że skłoni on was do poszukiwania swoich własnych cieni i odnajdywania związanych z tym projekcji. Zapraszam także do artykułu na temat książki “Oswoić swój cień”, która pogłębia tematykę cienia.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *