Czy warto iść na studia?

Czy warto być absolwentem studiów wyższych

 

Dzisiejszy artykuł będzie na temat studiów. Zastanowimy się nad tematem czy warto iść na studia i po co nam one? Zapraszam do czytania i komentowania.

Coraz więcej młodych ludzi w dzisiejszych czasach idzie na studia i co ciekawe zazwyczaj większość ludzi, których poznałem mówiła wprost nie poszli na studia, które ich interesują i są ich pasją oraz chcieliby się w nich rozwijać, bo po nich nie znajdą pracy albo nie mają szans, żeby się na nie dostać i idą na kierunek, który ich mało interesuje. Co jest widoczne po ich wynikach na tych studiach. Jednak ma to swoje uzasadnienie łatwiej znaleźć pracę po studiach niż po samym liceum czy technikum.

Edukacja na studiach jest także uwarunkowana kulturowo od dzieciństwa nam się wmawia, że mamy się uczyć, żeby pójść na studia i potem znaleźć dobrą pracę, ożenić się, mieć dzieci i kredyt na 20 lat… I u większości tak to niestety wygląda. Od zawsze słyszymy, że musimy się dobrze uczyć, żeby pójść do dobrego liceum na dobre studia czy do dobrej pracy i tak w kółko. Co nie oznacza, że jestem tego przeciwnikiem, bo nie ukrywajmy fajnie jest mieć same piątki zamiast trój na świadectwie i rodzice nas chwalą i nauczyciele doceniają…

Problem pojawia się, kiedy kończymy studia ze świadomością, że zakończył się ważny etap w naszym życiu i myślimy, że zrobimy wielką kariere a tu się okazuje że przez wiele miesięcy szukamy pracy a pracodawcy najczęściej wymagają 5 lat doświadczenia i znajomości kilku języków. I nasz tytuł magistra / inżyniera, dyplom czy CV nie pomaga ponieważ oprócz tego, że my nie spełniamy wymagań pracodawców to oni nie spełniają także naszych i nie chodzi tylko o finanse, są różne firmy i różne zachowania rekruterów, które już na starcie nam mówią, że nie chcemy współpracować z taką osobą. Nie znam osoby, którą by z powodu ukończenia studiów dostała służbowy samochód, tablet, telefon, laptop i 10 k na start. A przecież skończyliśmy czasem na 2 kierunku, aż i miało być tak pięknie… Sukcesem jest bardzo często znalezienie samej pracy po wielu miesiącach poszukiwań bez benefitów o których wcześniej wspominałem. I często jest to praca odbiegająca od ich wykształcenia. Na pewno sam znasz takie osoby.

Więc pytanie, po co nam owe studia co nam dały ? Nie lepiej było założyć biznes i rozwijać w tym czasie?

Zadaj sobie pytanie kto podczas swojej pracy zawodowej wykorzystuje wiedzę ze studiów bądź chociaż czy umie ją zastosować w praktyce.

Inaczej kwestia wygląda przy kierunkach specjalnych prawo, medycyna, czy architektura. Jednak warto pamiętać, że nauka na tych studiach jest ciężka i bardzo czasochłonna. I pamiętajmy, że nie jesteśmy sami i co roku masa ludzi kończy tego typu studia. Przy czym zarobki po nich też nie są wysokie zazwyczaj to 3-4 k miesięcznie po wielu latach trudu, ciężkiej nauki i masie pieniędzy wyrzuconej przez naszych rodziców na naszą edukację, nadal też nie mamy tzw. doświadczenia zawodowego, które każdy pracodawca chce widzieć.

Warto jest się więc realnie zastanowić nad celem po co idziemy na studia i jakie mamy oczekiwania? Może się okazać tak, że to nie my mamy oczekiwania, ale nasi rodzice, że zrealizujemy ich ambicję. Wielu z naszych rodziców wychowywało się w innych czasach, gdzie studia miały inne znaczenie. Dzisiaj praktycznie każda młoda osoba ma studia jednak nie gwarantują one bogactwa, ani nawet znalezienia pracy. A nawet jeśli dają pracę to nie jest ona pewna, pamiętaj nikt nie jest niezastąpiony zwłaszcza na umowie zlecenie, którą oferuje większość.

To nie jest tekst zachwalający ani krytykujący studia, bo mają swoje plusy i minusy. Warto jednak pamiętać, że nie jest to coś co nagle uczyni nasze życie czymś pięknym i da nam gwarancję sukcesu. Warto przemyśleć, zanim zmarnuje się 5 lat na studia, które nas nie interesują, żeby spełnić czyjeś oczekiwania.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *