Patologia rozwoju osobistego…

Najczęstsze mity w rozwoju osobistym.

 

Dzisiaj trochę o patologii w rozwoju osobistym wczoraj słuchałem jednego ze szkoleń dostępnych w internecie i już po 5 minutach miałem dość i wiedziałem, że to strata czasu. Ciągła fraza, która się przewija we wszystkich szkoleniach, książkach weź 100% odpowiedzialności za swoje życie, a jest wiele fraz, które się powtarzają, a są patologiczne, szkodzą i są obalone przez naukę, to skrajna fraza, ponieważ oznacza weź całą odpowiedzialność za swoje życie, czyli bądź skrajnie wewnątrz sterowny i uznaj, że wszystko w twoim życiu zależy od ciebie i że na wszystko masz wpływ. I to jest za przeproszeniem gówno prawda… Bo czasem warto, żeby ten ciężar winy nie spadł na nas, tylko przerzucić ten ciężar na okoliczności zwłaszcza jak włożyliśmy dużo wysiłku i coś się nie udało, pomoże to uniknąć wielu negatywnych emocji, które mogłyby w nas bardzo mocno uderzyć czasem, po czasie warto wrócić do tego i spojrzeć gdzie moglibyśmy popełnić błąd, Ale to jest tylko jednym z przykładów, bo chodzi o to, żeby mieć zdrowe podejście do odpowiedzialności. Czyli sterowności, bo czasem warto być po drugiej stronie, bo nie mamy na wszystko wpływu i nie wszystko zależy od nas, a fraza bądź w 100% odpowiedzialny może zrodzić masę nierealnych oczekiwań, a co za tym idzie frustracji.


Czasem warto powiedzieć nie miałem na to wpływu… Ślepa wiara, że mamy 100% wpływu na swoje życie. Jest to fraza, którą ludzie kopiują z książek bądź z innych szkoleń. Ja zauważyłem, że trenerzy rozwoju osobistego często powielają schematy rozwoju osobistego, które już są bądź je inaczej opakowują. Jest to kwestia tego, że oni sami często nie mają takiej wiedzy psychologicznej, żeby zweryfikować własną wiedzę a co dopiero uczestnicy. Ale trener powinien zweryfikować wiedzę, którą przekazują, a nie dawać na ślepo. Większość nie stara się podważyć wiedzy, którą stosuje.


Dajmy na to wszyscy się powołują na Napoleona Hilla, a nikt nie bierze pod uwagę, iż jest wiele opinii, iż mógł być kłamcą, mitomanem, zwykłym oszustem jednym słowem, ponieważ jest wiele takich opinii i przesłanek, iż nie przeprowadził wywiadów, o których pisze. To jest pierwsza kwestia, że większość ludzi rozpatruje tylko tę pozytywną kwestię. Już nie wspomnę kwestii, iż rozwój kojarzy się z uwodzeniem, czy obietnicami zarabiania milionów oraz magicznym myśleniem możesz wszystko i być kim tylko chcesz. Bo to jest kolejna patologia.


Kolejną patologią, którą usłyszałem na tym szkoleniu jest, iż zmienię swoje życie, nie ma narzędzi, które mogą dać ci gwarancje zmiany, ty możesz testować, szukać czy jak idziesz do lekarza, dostajesz gwarancję, że zostaniesz wyleczony? Nie dostajesz lek, a nie gwarancje, że za tydzień będziesz zdrowy. Nie taką gwarancję medycyna nie daję tylko trenerzy rozwoju osobistego. Ktoś wie, że za 2 tygodnie czy miesiąc zmienisz swoje życie. Gratuluję na pewno, tak będzie.


To tyle, bo już mam dość pewnych kwestii, które są powielane, a bardziej szkodzą, niż pomagają, jak wspominałem jest to wizualizacja sukcesu, wielokrotnie badania pokazywały, iż zatapianie się w swojej wizji i ciągłe wizualizacje szkodzą, a nie pomagają i ludzie, którzy je stosują, mniej osiągają niż ludzie, którzy ich nie stosują, ale nikogo to nie obchodzi, dalej jest powielany ten mit. Zatapianie się w myśleniu jak to będzie cudownie i super jest po prostu szkodliwe, ale wielu artystów kocha ten mit.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *