Czy warto skrócić sen?

Kolejnym mitem w rozwoju osobistym jest to, iż powinno się skrócić czas snu, otóż czytałem książkę Frankena „Psychologia motywacji” badania z 1999 roku, które przytacza mówią o poważnych skutkach braku snu, błędach motorycznych, niskim poziomie koncentracji, wypadkach samochodowych, błędach poznawczych, obniżonej efektywności, problemach z pamięcią, osłabieniu czujności, zmianie optymalnego czasu reakcji. Badania przytoczone pokazują, iż nie powinno się spać mniej niż 8 godzin, gdyż ludzie, którzy śpią tyle żyją dłużej i są zdrowsi. Skrócenie snu obniża efektywność i ma poważne konsekwencje, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj do tej książki.

Zaległości w śnie można nadrobić drzemkami, w dzień drzemki nie są złe, pomagają nadrobić zaległości i zwiększyć efektywność. To prawda, że Da Vinci czy Thomas Edison spał krócej, ponieważ stosował drzemki, a te podnoszą efektywność. Natomiast zastępowanie całego snu drzemkami, jest bardzo niebezpieczne, polecam zapoznać się w tym celu z fachową literaturą jak np. „Psychologia motywacji” lub medyczną, a nie słuchać porad mądrych guru, ponieważ może to doprowadzić zaburzeń naszego funkcjonowaniu.

Zastępowanie snu drzemkami, jak pisze autor może mieć miejsce jak jesteśmy przytłoczeni wielością zadań, ale nie może to trwać niż dłużej niż dwa tygodnie, natomiast krótkie drzemki w ciągu dnia zdecydowanie podnoszą efektywność i znoszą osłabienie to naprawdę bardzo fajna forma doładowania się w ciągu dnia.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *