Ayn Rand “Źródło”

Ayn Rand “Źródło”

 

W dzisiejszym artykule chciałbym opisać jedną z moich ulubionych książek “Źródło”.

I chciałbym poświęcić jej dzisiejszy artykuł. Postacią, która najbardziej przykuła moją uwagę jest Howard Roark, to na nim i jego historii skupia się książka. Dzieło stanowi pochwałę indywidualizmu.

Roark  jest buntownikiem z wyboru. Podąża drogą realizując swoje marzenia ze świadomością, iż wiąże się ona z cierpieniem, samotnością, niezrozumieniem, odrzuceniem.

Pogoń za własnymi wartościami, wierność swoim wartościom, marzeniom, ideałom, odporny na presję otoczenia. Człowiek idealny. Nie chce powielać ustalonych wzorców w architekturze ma swoją własną wizję, którą realizuję pomimo buntu i odrzucenia ze strony innych. Zgodnie z tą wizją chce stworzyć coś nowego ponad to co już istnieje. Jest indywidualistą. Jest nieustępliwy nie daje sobie narzucić czyiś poglądów, zadania. jest uzbrojony jedynie we własną wizję. Samotnie staje naprzeciw społeczeństwu. Mimo, iż jego projekty są odrzucane dzięki swojej wizji, poczuciu sensu w tym co robi prze do przodu. Nie służy innym, inni odrzucają jego poglądy. Uczciwość jest jego sztandarem, nie zwraca uwagę na to czy inni się z nim zgadzają czy podzielają jego poglądy czy nie. Nie kieruje się opinią innych. Jest niezależny. Przez swoją ambicję popada w konflikt ze społeczeństwem. Swoimi projektami architektury główny bohater wychodzi poza schematy, przełamuje granice. Płaci za swoje wybory ostracyzmem społecznym. Książka ukazuje zwycięstwo bohatera z wizją, która była odrzucona. Żyje tylko dla siebie, jego celem nie jest służba. Najwyższą cnotą jest niezależność twórcy, wiara w siebie, bycie w zgodzie ze sobą to wartości które stanowią siłę napędową i dzięki której jest w stanie realizować swoją wizję. Howarda cechuje niesamowity spokój, brak wątpliwości co do obranej drogi. Brak jakiekolwiek zdenerwowania czy histerii.

Może powieść Ayn Rand “Żródło” powinna nas skłonić do własnej refleksji nad sobą, nad naszym życiem, postawą i tym jacy jesteśmy : czy zawsze jesteśmy w zgodzie ze sobą ? czy ulegamy presji otoczenia ?

Please follow and like us:
error

One thought on “Ayn Rand “Źródło”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *