“Toksyczni rodzice” Susan Forward – recenzja

katie-chase-96270

 

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć o książce „Toksyczni rodzice” napisaną przez znaną amerykańską psychoterapeutkę. Susan Forward. Dzieci toksycznych rodziców to trudny temat o którym rzadko się mówi dlatego autorka też postanowiła napisać tę książkę.

O czym?

“Toksyczni rodzice” opisuje przykłady pacjentów z którymi się spotkała oraz jak toksyczni rodzice wpłynęli na ich życie. pokazuje przez jak długi okres mieli na nich wpływ. Dotyczy to także pacjentów w średnim wieku 40,50 lat którzy fizycznie bądź psychicznie dalej byli pod kontrolą swoich rodziców nawet po ich śmierci. Uświadamia nam jak ważne jest wychowanie dzieci oraz wpływ środowiska na psychikę dorastającego dziecka.

Problem ten nie dotyczy tylko dorosłych dzieci alkocholików, ale i osoby nadmiernie emocjonalnie przywiązane do swoich rodziców. Opisuje problemy zmagania dorosłych ludzi w relacjach w życiu zawodowym prywatnym w związku z toksycznością ich rodziców. Mówi o mechanizmach zachodzących w psychice różnych osób, pokazuje przykładowe sesje terapeutyczne. Przedstawia konsekwencje zachowań rodziców w życiu ich dzieci w dzieciństwie i w dorosłości.

Za najgorszą zbrodnie uważa kazirodztwo, które może mieć różne wymiary i sieje olbrzymie spustoszenie emocjonalne. Mówi także o mocy naszych słów, które są równie krzywdzące i mogą ranić jak kije czy kamienie. To jeden z tytułowych rozdziałów, podkreśla on wagę przemocy psychicznej. Dotkliwe rany zadane w dzieciństwie wciąż się nie zagoiły w życiu dorosłych dzieci toksycznych rodziców. Pomimo wyprowadzki do ich własnego życiu wciąż pozostają pod psychiczną kontrolą ich rodziców.

Jak Ci pomoże?

Książka ma pomóc zrozumieć toksyczność rodziców uwolnić się od nich oraz negatywnych emocji. Opisuje strategie myślenia oraz skuteczne techniki, które mogą w tym pomóc. Autorka mówi, iż jednym z mitów jest konieczność wybaczenia rodziców podkreśla, iż nie musisz nikomu nic wybaczać zwłaszcza na siłę i nie możesz brać odpowiedzialności za zachowanie rodziców na siebie. Atutem tej książki są praktyczne ćwiczenia do wykonania.

Podsumowanie

Książkę polecam zarówno osobom, które chcą bliżej zrozumieć toksyczną osobowość oraz jak się od niej uwolnić jak i osobom interesującym się psychologią oraz tym jak funkcjonuje człowiek.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *