Spontaniczne Kreowanie Świata (ang. Impro For Storytellers) – czego możemy się nauczyć z tej książki

hailey-kean-111977

 

Dzisiaj kontynuacja przemyśleń Impro for storytellers. Poruszam ten temat ponieważ z książki można wyciągnąć wiele wniosków, które możemy zastosować w życiu codziennym książka ta niezwykle mnie zainspirowała. Możemy się nauczyć wielu cennych umiejętności zaczerpniętych z improwizacyjnej gry na scenie.

Najpierw chciałbym wziąć pod uwagę scenki, które odgrywają albowiem mają one kluczową rolę ponieważ to one generują reakcję publiczności i werdykt sędziów, którzy decydują o wygranej bądź przegranej. Mimo negatywnego werdyktu usłyszanego od sędziów aktorzy muszą grać dalej i nie poddawać się. Jest to cenna umiejętność którą możemy wykorzystać choćby w życiu codziennym. Scenki mają wzmocnić aktorów pokazać im słabe strony i elementy do poprawy , dzięki czemu następnym razem dadzą z siebie wszystko. Najważniejszą umiejętnością jest radzenie sobie z porażkami przed publicznością, jest to element, który aktorzy muszą się nauczyć poprzez lata treningów.

Improwizacja wiąże się z tym, iż bardzo często zawodowi aktorzy, którzy chcą wypaść jak najlepiej wychodzą na miernoty. Wymaga to od nich sporej otwartości na błędy i feedback od publiczności.Scenki wymagają także od nich niezwykłej elastyczności, wytrwałości, dążenia do celu, spontaniczności nieprzewidywalności.

Z punktu widzenia trzeciej osoby poradzenie sobie z porażkami przed publicznością i wyjście mimo tego jeszcze raz i jeszcze raz na scenę jest gigantycznym sukcesem. Aktorzy nie wiedzą jaka reakcja ich spotka ze strony publiczności, ale wiedzą że będą kontynuować i grać dalej bez względu na reakcję drugiej strony.

Walka na scenie pomiędzy uczestnikami rywalizacja to wszystko elementy gry i ciężkich lat pracy nad sobą i swoimi umiejętnościami. To nie jest efekt z dnia na dzień, to efekt ich systematyczności i starań. Ich narzędzia stanowią pomoc w rozwiązywania problemów konfliktów. Na scenie mają zbiór zasobów, które mają za sobą na scenie te zasoby to ich narzędzia improwizacyjne, które mogą znaleźć zastosowanie w dzisiejszej komunikacji, odporność na stres, krytykę, ocenę, ban ze strony grupy.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *