Spontaniczne Kreowanie Świata (ang. Impro For Storytellers) – ciąg dalszy przemyśleń

 

felix-mooneeram-222805

 

Dzisiaj ciąg dalszy moich przemyśleń dotyczących sztuki improwizacji w książce Impro for storytellers, którą gorąca polecam.

Aktorzy bardzo często zaczynają, ale nie wiedzą jak skończą, wiedzą jedynie, że muszą dać z siebie wszystko, bo to improwizacja, nie wiedzą co wymyśli publiczność. Czasem muszą się przyznać do niewiedzy na oczach wszystkich i radzić sobie ze stresem. Wiadomość od publiczności jest istotna to reakcja publiczności kieruje scenką, nakierowuje aktorów.

Aktorzy czy improwizatorzy ?

Jedno tutaj nie może istnieć bez drugiego, są mistrzami obu sztuk. Wszystko odbywa się spontaniczne, bez ustalonego zamiaru bez przygotowań. Na scenie na oczach publiczności, która oceni zdolności improwizacyjne aktorów.

Aktorzy genialnie współpracują w zespole, który niekiedy rywalizuje ze sobą i jeden musi wygrać. Scenka musi się spodobać publiczności musi ją zachwycić, bez obaw, bez cienia wątpliwości, ma być powalająca z nóg to jest cel każdego aktora, budzić podziw u ludzi swoimi zdolnościami aktorskimi, które nawet na scenie nie są pewne nie wiadomo jaka scenka padnie z ust publiczności co wymyślą i czy to się skończy sukcesem czy przyznaniem do niewiedzy. Mimo wielu nieprzewidywalności i porażek aktorzy grają dalej. Jest to cenna umiejętność, kwestia lat treningu. W zespole wiedzą, że mogą na sobie polegać nawet jeśli razem rywalizują wiedzą, że razem muszą uratować scenkę bazując na swoich zasobach, doświadczeniu umiejętnościach i bardzo ograniczonym czasie wszystko odbywa się błyskawicznie. Nie ma czasu na zastanawianie się na analizy, ocenianie dobrze, źle a może się spodoba a może nie, liczy się czas i reakcja, Reakcja publiczności zależy od nich, a ich scenka od publiczności i koło się zamyka.

Jak sami możemy wykorzystać improwizację?

Możemy zacząć improwizować wchodzić w trudne sytuacje bez przygotowania i prowokować do określonych reakcji, zaskakiwać, być nieprzewidywalnym spontanicznym, zaskakującym, porywającym.

Radzenie sobie ze świadomością porażki oraz tym, że inni o tym wiedzą i kontynuowanie zamierzonych działań jest to jedna z licznych umiejętności, którą możemy się nauczyć od aktorów. W takich sytuacjach należy pamiętać, że pomimo porażki w życiu czy w komunikacji zawsze jest to nasze następne doświadczenie Nie ma przegranej jest tylko doświadczenie wzmacniające na przyszłość, nasz hart ducha, chęć rozwoju sprostanie nowym wyzwaniom, zmierzanie ku niewiadomemu.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *