Oswoić swój cień

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania wieżowiec

 

Niedawno przeczytałem wspaniałą książkę ” Oswoić swój cień ” Jean Monbourquette chciałbym się podzielić fragmentem z tej książki, który mnie mocno zainspirował, a także skłonił do refleksji.

Fragment nawiązuje do metafory Josepha Cambella

” Pierwsze trzydzieści pięć lat, czterdzieści lat naszego życia spędzamy, wspinając się na wysoką drabinę po to, by osiągnąć w końcu szczyt budowli, a gdy już znajdziemy się na dachu, uświadamiamy sobie, że to niewłaściwa budowla ” i dotyczy wieku średniego.

A oto jej fragment :
” Uważamy, że jesteśmy kimś, bo wyrobiliśmy sobie markę w społeczeństwie. Dokonujemy przeglądu tego co udało nam się osiągnąć i tego, co nam umknęło naszych radości i smutków, sukcesów i porażek, zrealizowanych nadziei i niespołnionych marzeń. Rzadko się zdarza, aby w pełni nas satysfakcjonowało nas to, co widzimy. Zawsze dostrzegamy jakieś poważne słabości w naszym życiu. Widmo śmierci staje się coraz bardziej realne. W odpowiedzi na to wiele osób koncentruje się na odmładzaniu siebie. Inni dokonują zmian w życiu zawodowym lub kończą swoje małżeństwa. To ci, którzy rozpoczynają nowe życie. Innymi słowy, wiele osób w wieku średnim chciałoby zacząć wszystko od nowa “

Fragment ten skłania nas do refleksji na temat podjętej drogi życiowej. Czy właściwej ?czasem to okazuje się niestety dopiero w przyszłości.

Źródło:
Oswoić swój cień
Jean Monbourquette

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *