Czego najbardziej żałują umierający ?

https://images.unsplash.com/photo-1454875392665-2ac2c85e8d3e?ixlib=rb-0.3.5&q=80&fm=jpg&crop=entropy&cs=tinysrgb&s=11592b4bfaaa5872e489e0e15fa23a38

 

 

Niedawno przeczytałem książkę pod tytułem “Czego najbardziej żałują umierający” opowiadała o pracy pielęgniarki, która zajmowała się umierającymi. Rozmowy między nią a pacjentami dotyczyły głównie tego czego najbardziej żałują przed śmiercią. Na co już jest za późno na łożu śmierci a co chcieliby osiągnąć.

Dlaczego warto przeczytać?

Muszę szczerze przyznać, że jest to niezwykle inspirująca książka, dzięki niej możemy się dowiedzieć jakich błędów możemy uniknąć, aby by na końcu naszej drogi czuć się spełnionymi. Książka także potwierdza powiedzenie, że najczęściej żałujemy rzeczy, których nie zrobiliśmy niż te które zrobiliśmy.

5 rzeczy które najbardziej żałujemy przed śmiercią

1. Żal pierwszy: szkoda, że nie miałam odwagi żyć tak, jak chciałam, a nie tak, jak oczekiwali inni.

Słyszała to zdanie wiele razy od ludzi, którym zostało już nie wiele czasu do śmierci. Pod koniec swoich dni uświadamiali sobie, iż to był ich największy błąd którego teraz naprawić nie mogą. Żyli zapominając o swoich własnych marzeniach, ambicjach, potrzebach starając się zadowolić innych. W pierwszym rozdziale umierająca pacjentka zwraca się z prośbą do Bronnie “Obiecaj mi, mnie, umierającej kobiecie, że zawsze będziesz wierna sobie, że będziesz miała odwagę żyć tak, jak będziesz chciała, niezależnie od tego co będą mówić inni”.

2. Żal drugi: szkoda, że tak dużo pracowałem.

Pod koniec swojego życia pacjenci często zdawali sobie sprawę, iż za mało czasu poświęcali swoim bliskim ponieważ zbyt wiele czasu poświęcali na prace. W książce jeden z umierających żałuje, iż nie spełnił marzeń swojej żony ponieważ zbyt wiele czasu poświęcał na pracę, a gdy już miał jej poświęcić więcej czasu, ukochana zachorowała i zmarła. Fragment ten uświadamia nam, iż czas jest zasobem cenniejszym od pieniędzy, a zwłaszcza czas poświęcony naszym bliskim.

3. Żal trzeci: szkoda, że nie miałem odwagi okazywać uczuć

Wiele osób nie ma odwagi okazywać swoich uczuć i być z nimi spójnym, a tym samym szczerym ze sobą. Rodzi to wiele konfliktów ponieważ ludzie nie mają okazji nas poznać takimi jakimi jesteśmy naprawdę, a nie udajemy czy staramy się być.

4. Żal czwarty: żałuję, że straciłam kontakt z przyjaciółmi

Umierający zdawali sobie sprawę jak ważne w ich życiu były relacje z innymi osobami, przyjaciółmi, rodziną. Tęsknią za bliskimi, uświadamiają sobie, jak ważną rolę w ich życiu pełnią przyjaciele. Pod koniec swoich ostatnich dni wspominają swoje najbliższe relacje i chcą się zobaczyć z najbliższymi.

5. Żal piąty: szkoda, że nie pozwoliłam sobie być szczęśliwa

Są to słowa powtarzane przez wielu podopiecznych Bronnie, którym zostało już nie wiele czasu. Pod koniec życia uświadamiają sobie czym jest szczęście, jak bardzo jest ważne. Żałują, że nie zawsze mogli sobie na nie pozwolić.

Podsumowanie

Bronnie nigdy nie usłyszała od swoich podopiecznych, że żałują ponieważ sobie czegoś nie kupili, nie mieli pieniędzy, czy nie byli sławni. Pod koniec ich ostatnich dni ich majątek tracił znaczenie. Liczyli się bliscy i czas spędzony z nimi oraz to czy byli spełnieni i szczęśliwi.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *