Jakie jest 7 najważniejszych powodów dla których warto oszczędzać pieniądze ?

Wiele osób żyjących w dzisiejszym społeczeństwie nie zdaje sobie sprawy, iż warto posiadać oszczędności, które będą stanowić ich poduszkę finansową. Ze statystyk wynika, iż zaledwie połowa polaków ma odłożone jakieś dodatkowe pieniądze, nie mówiąc już nawet o długoterminowym oszczędzaniu. Brak umiejętności oszczędzania może nas wpędzić w finansowe kłopoty. Dlatego też temu tematowi postanowiłem poświęcić dzisiejszy artykuł.

Dlaczego warto oszczędzać pieniądze ?

  • Odłożone pieniądze mogą się przydać na czarną godzinę, gdy stracimy pracę, zachorujemy i będziemy zmuszeni pokryć wysokie koszty leczenia, nawet gdy będziemy musieli naprawić samochód, bądź inny sprzęt wymagający większego wydatku. Nieprzewidziane wydatki stanowią zagrożenie jeśli nie posiadamy żadnych oszczędności, natomiast posiadanie odłożonego kapitału daje nam większe poczucie bezpieczeństwa.
  • Dzięki oszczędzaniu uczysz się myśleć o przyszłości, Zwiększa to naszą samodyscyplinę, ponieważ
  • jeśli posiadamy świadomość, że chcemy odłożyć pewną kwotę musimy zrezygnować z pewnych finansowych wydatków, czyli po prostu tniemy koszty.
  • Większe wydatki, które są nieprzewidziane zdarzają się u każdego, jednak zdarzają się też takie o których wiemy i na nie musimy odłożyć np. kupno nowego samochodu, wymarzone wakacje.
  • Lepiej mieć własne oszczędności niż być zmuszonym do wzięcia kredytu, który będziesz musiał spłacać przez następne lata.
  • Zyskujesz chcąc zyskać kredyt hipoteczny,, jeśli pokażesz że posiadasz jakieś oszczędności dla banku będziesz bardziej wiarygodny, wkład własny spowoduje także naliczenie niższej marży kredytowej.
  • Dzięki zaoszczędzonym pieniądzom możesz inwestować, czyli zwiększać swoje oszczędności w czasie. Im więcej pieniędzy zaoszczędzić, tym więcej zainwestujesz i tym więcej ich przybędzie.

Oszczędzanie pieniędzy a inflacja

Pamiętaj także, że wartość pieniędzy które będziesz trzymał np. przez 10 lat w kopercie spadnie. Jeśli zaoszczędzisz 10 tys. to przy inflacje jedynie 4 % ich wartość po 10 latach będzie wynosić 6755 zł ! Nie ma też waluty, która utrzymywałaby trwałą wartość.

Jak zabezpieczyć oszczędności przed inflacją ?

Odpowiedź jest prosta jedną z opcji są lokaty, ponieważ są one oprocentowane, wartość pieniędzy nie spadnie tak znacznie.

Kolejną opcją są obligacje, ich oprocentowanie uwzględnia procent inflacji.

Oszczędności a podatek Belki

Podatek Belki to podatek, który musisz opłacić od zysku wygenerowanego z lokaty jeśli lokata ma 5 % to z tych 5 % bank odprowadza 19 % podatku. Czyli twoje oszczędności są zagrożone zarówno przez inflacje jak i przez podatek.

 

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *