Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Dużo zaoszczędzonych monet

Oszczędzanie, finanse czy inteligencja finansowa to jedna z podstawowych kwestii rozwoju osobistego prawie każdy chciałby, mieć więcej pieniędzy. O tym dlaczego warto oszczędzać pieniądze i dlaczego jest to, aż tak ważne pisałem w tym artykule. Dziś zajmiemy się kwestią praktyczną.

Chcąc zacząć oszczędzać pieniądze warto sobie zadać poniższe pytania:

Czym jest oszczędzanie pieniędzy dla ciebie? I czy naprawdę chcesz oszczędzać jakie są twoje powody ? Co dadzą Ci większe oszczędności? Na co teraz wydajesz pieniądze? Z czego jesteś w stanie zrezygnować żeby mieć więcej pieniędzy? Z kablówki z drogiego abonament, Jadania na mieście, Może rzucisz palenie co możesz sprzedać, aby mieć więcej gotówki? Może możesz zwiększyć swoją wartość na rynku pracy podnieść swoje kwalifikacje poprzez dodatkowe szkolenia? Ile możesz z siebie dać żeby osiągnąć swój finansowy cel? Co jeszcze jesteś w stanie zrobić, aby odmienić swoją sytuację finansową?

Aby zacząć oszczędzać musisz się pozbyć syndromu ofiary, który mówi ci że twoja sytuacja nie zależy od ciebie tylko od świętego mikołaja czy jak inni wolą od rządu czy pracodawcy. Trudno jest się zmierzyć z prawdą i wziąć na siebie odpowiedzialność za obecną sytuację, ale to pierwszy krok żeby uświadomić sobie naszą sytuację i wziąć za nią odpowiedzialność. Ilość twoich oszczędności świadczy o tym jak bardzo ci na nich zależy i nie ma tutaj wymówek.

Oszczędzanie pieniędzy, a budżet domowy

Zacznij prowadzić budżet domowy, aby przewidywać swoje wydatki i spisywać te obecne. Sam prowadzę budżet domowy i widzę jak wiele niepotrzebnych wydatków udało mi się pozbyć, budżet domowy to skuteczne narzędzie do zarządzania swoimi finansami.

Książka, którą polecam!

Polecam książkę Larrego Wingeta „Jesteś bez grosza na własne życzenie”. Larry Winget pokazuje jak zacząć żyć oszczędzając pieniądze oraz jak się skutecznie wyrwać z długów. Opowiada także o przypadkach, które spotkał w programie, który prowadzi Big Spender.

Udowadnia że nie umiemy oszczędzać pieniędzy oraz pokazuje jak to skutecznie zacząć robić, by lepiej żyć.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *