Jak skutecznie przygotować się do inwestowania pieniędzy cz.2

Od czego zacząć przygotowania do inwestycji  ?

Pierwszym krokiem jeśli myślisz o inwestycjach jest sporządzenie budżetu finansowego i zastanowienie się czy nadwyżki finansowe pozwalają ci na inwestycje. Zanotuj na co wydajesz najwięcej, czy możesz zmniejszyć wydatki ?

Jeśli wydatki przewyższają wpływy do twojego budżetu domowego powinieneś się zastanowić jak racjonalniej zarządzać swoim budżetem. Jeśli wpływy są niewiele większe od wydatków również przemyśl jak to rozwiązać.

  • Jedną z metod zmniejszenia kosztów jest zaoszczędzenie na zużyciu prądu i wody.
  • Zrób oszczędności wydawaj od 5% do 10% twój poziom życia nie ulegnie zmianie, natomiast zwiększą się kwoty pieniężne.
  • Ustal limity dotyczące tego ile możesz dziennie wydawać i staraj się ich nie przekroczyć.
  • Możesz ograniczyć stałe rachunki np. za telefon zmniejszyć abonament, wolniejszy telefon, mniej kanałów w telewizji. Zastanów się nad tym.

Jeśli w swoim budżecie widzisz sporą kilkuset złotową nadwyżkę to jest znak, że pora przygotować plan inwestycyjny. Część nadwyżki przeznacz na niespodziewane wydatki, które mogą cię zaskoczyć w dłuższej perspektywie np. wakacje.

Określenie celu inwestycji

Pierwszą kwestią jeśli chodzi o inwestycje długoterminowe jest odpowiedzenie sobie na pytanie po co ? Co jest tego celem ? Zdecyduj jaką kwotę chcesz zgromadzić i na co ją przeznaczyć np. wymarzony samochód, własny dom, dla swoich dzieci itd.

A co z lokatami bankowymi ?

Lokaty bankowe są nie tylko formą oszczędzania, ale również bezpieczną formą inwestycji.

Lokaty różnią się między sobą zarówno wys. oprocentowania jak i okresem trwania umowy. Musisz wziąć także pod uwagę, iż w przypadku zerwania lokaty najczęściej tracisz część odsetek.

Najlepsze oferty dotyczące lokat oferują banki udzielające szybkich kredytów gotówkowych i niekiedy rzadko zajmują się prowadzeniem kont osobistych.

Lokaty bankowe są uzupełnieniem innych inwestycji i są przy tym bezpieczne.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe ?

Do lokowania zgromadzonego kapitału mogą służyć nie tylko lokaty, ale i konta oszczędnościowe, oprocentowanie tego typu kont jest podobne do lokat, a mamy stały dostęp do pieniędzy ponieważ możemy je w każdej chwili wypłacić i nie tracić odsetek. Jest to bardzo dobre rozwiązanie jeśli nie masz zbyt dużych nadwyżek finansowych i nie możesz sobie pozwolić na założenie zwykłej lokaty.

Podsumowując

Jeśli myślisz o inwestycjach pomyśl czy masz z czego systematycznie inwestować. Zmniejsz wydatki żeby zwiększyć kwoty, które możesz przeznaczyć na inwestycje. Gdy już jesteś gotowy ustal cele inwestycji.

Please follow and like us:
error

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *